ZMGM Üye Girişi

Lütfen kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapınız...

İMO Duyurusu ile ilgili Toplantı_20 Haziran 2019

Değerli ZMGM Derneği Üyeleri,

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 18.03.2019 tarih ve 30363 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Zemin ve Temel Etüdü Uygulama Esasları ve Rapor Formatı”na ilişkin olarak bazı meslektaşlarımızın İMO’ya yönelttiği soruları yanıtlamaya yönelik, İMO Yönetim Kurulu tarafından bilimin esas alınması ilkesine aykırı bir açıklama yapılmıştır (Bakınız: EK 1).
İMO'nun değerlendirmesi kapsamında "geoteknik uzmanlığının yok sayılması" anlamına gelen açıklama  camiamızı birincil derecede ilgilendiren ve  bir süre sonra geoteknik uzmanlığın etki ve etkinliğinin en azından Türkiye uygulamalarında yok edilmesi riskini içeren bir konudur. Öyle ki, bu anlayış ve uygulamanın yerleşmesi uzmanlık alanımızın bu güne kadarki tüm kazanımlarını kaybetmesi anlamına gelecektir. Bu bağlamda tüm dünyanın gerisinde, uluslararası uzmanlık anlayışından uzak bir uygulama türü Türkiye’ye iyiden iyiye yerleşecektir. Özellikle uygulamadaki Geoteknik yüksek lisanslı veya uzmanlaşmış mühendis arkadaşlarımızın etkinliğini büyük ölçüde zayıflatan bu talihsiz yaklaşıma karşı dernek olarak bir strateji geliştirmek zorundayız.
Uzmanlık alanımıza sahip çıkmak, ülkemizde bilgisizlik ve ihmal sonucu hepimizi derinden üzen yanlışların, kötü, gayri ekonomik ve güvensiz uygulamaların önüne geçmek hepimizin boynunun borcudur. Bu konularda yol haritasını çizmek üzere 10 Mayıs 2019 tarihinde yapılan Yönetim Kurulu toplantımızda İMO Yönetim Kurulu’na tepki ve talebimizi ifade eden bir yazı gönderilmiş (Bkz. EK 2) ve 20 Haziran 2019’da tek gündem maddesi olarak bu konunun tartışılacağı özel kapsamlı bir toplantı yapma kararı alınmıştır. Bu toplantı, derneğimizin katılabilecek tüm üyelerini ve henüz üye olmamış meslektaşlarımızı bir araya getirmeyi amaçlayan özel kapsamlı bir toplantı olup istişari niteliktedir ve çoğunluk aranmayacağı için tekrarı olmayacaktır. Toplantı karar ve sonuçları bir bildirge halinde hazırlanarak tüm üyelerimize gönderilecek ve bu bağlamda katılamayan üyelerimizden de geri dönüşler alınabilecektir. 
Katılımınız ve katkılarınız mesleki alanımızın çatısı olan ve uluslararası bilgi seviyesinin ülkemize yansıtılması göreviyle donanmış örgütümüzün sesini en iyi şekilde duyurması bakımından çok önemlidir. 20 Haziran saat 14:00’te İstanbul Üniversitesi Baltalimanı Sosyal Tesisleri’nde yapılacak toplantıda bir arada olmak dileğiyle Yönetim Kurulumuz adına saygı ve sevgilerimi sunarım.
 
Prof. Dr. S. Feyza Çinicioğlu,
Başkan | ZMGM Derneği Yönetim Kurulu
Görüntülenme Sayısı : 2115